Jak system online wpływa na sprawę refundacji za zakup urządzenia fiskalnego?
|Nie ma co ukrywać, że choć technologie sprzedaży często okazują się bardzo przydatne czy wręcz niezbędne do prowadzenia działalności handlowo-usługowej – dla niejednego podatnika zakup urządzenia rejestrującego to po prostu konieczność. Zwłaszcza w takim przypadku istotną kwestią pozostaje możliwość skorzystania z ustawowej ulgi. Trzeba jednak pamiętać, że regulacje prawne, powiązane z procesem wdrażania systemu online, odcisnęły swój ślad także na przepisach dotyczących wspomnianej refundacji. Jak zatem wygląda ona teraz? Kto będzie w stanie z niej skorzystać i na jakich warunkach?
System online będzie coraz powszechniejszy
Stworzenie zaawansowanego rozwiązania teleinformatycznego nie oznaczało fiskalnej rewolucji, przeprowadzonej „z dnia na dzień”. Już wcześniej mówiło się o spokojniejszym wymiarze tego przedsięwzięcia, ewolucyjnym charakterze dokonywanych zmian, na zasadzie następujących po sobie etapów. Nie zmienia to jednak faktu, że finalnie chodzi o rozpowszechnianie nowych standardów w postaci systemu online. Głównie za sprawą kolejnych regulacji prawnych (takich jak nowelizacja ustawy o VAT, rozporządzenia Ministra Finansów itd.). Łatwo jednak domyślić, się, że odpowiednio „zachęceni” podatnicy będą mieli swój udział w postępach opisywanego procesu. A to za sprawą m.in. zmian w kontekście ustawowej ulgi.
Od lat przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu oraz instalacji pierwszego urządzenia rejestrującego, mogą liczyć na zwrot części wydanej kwoty z budżetu państwa. Taka kompensata wynosi maksymalnie 90% wartości nabytej kasy bądź drukarki fiskalnej. Jednak z tym zastrzeżeniem, że wysokość zwrotu nie może przekroczyć 700 złotych. I generalnie kształt tej ulgi pozostał bez zmian. Rzecz w tym jednak, że teraz dotyczy wyłącznie modeli online. Oznacza to, że jeśli podatnik chce otrzymać zwrot części wydanej kwoty na urządzenie rejestrujące, musi ono łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas. Kwestia ta nie powinna jednak budzić większych wątpliwości. To naturalne, że staramy się nabywać technologie (także handlowe) zgodne z aktualnymi standardami i wymaganiami. Natomiast z czasem modele dawnego typu (z papierową lub elektroniczną kopia paragonów) będziemy powoli żegnać. Chcąc więc skorzystać z ustawowej ulgi, przedsiębiorcy przyczynią się do rozpowszechniania online’owych urządzeń fiskalnych. Zwłaszcza, że istnieje jeszcze dodatkowy aspekt tego zagadnienia…
Ustawowa ulga w przypadku zakupu… oraz wymiany!
Omawiana refundacja zahacza nie tylko o to, co można, ale również o to, co trzeba. Obecnie bowiem ustawowa ulga nie dotyczy jedynie nabywania pierwszego urządzenia fiskalnego online. Istnieje możliwość skorzystania z niej w przypadku wymiany technologii sprzedaży starego typu na modele transmitujące dane do CRK. Tu jednak też występują pewne ograniczenia, gdyż nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać tę opcję.
Rozwiązanie to dotyczy jedynie tych podatników, którzy reprezentują branże wyszczególnione w najnowszych regulacjach prawnych. Chodzi o grupy zawodowe objęte wymogiem wcześniejszego wdrożenia technologii sprzedaży łączących się z Centralnym Repozytorium Kas. Przy tej okazji przypominamy, że zostały ustalone 3 etapy z konkretnymi terminami i rodzajami działalności. Pierwsze z nich – firmy związane z mechaniką pojazdów i sprzedażą paliw do nich – muszą rozpocząć pracę z urządzeniami fiskalnymi online najpóźniej 1 stycznia 2020. Drugi etap, gdzie datą graniczną jest 1 lipca 2020, dotyczy branży gastronomicznej i hotelarskiej. Trzecia grupa obejmuje działalności fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, prawnicze, budowalne czy związane z poprawą kondycji fizycznej – dla niej termin obowiązkowego rozpoczęcia pracy z nowymi technologiami sprzedaży został wyznaczony na 1 stycznia 2021. I to właśnie osoby reprezentujące tego typu przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z ustawowej ulgi w ramach wymiany kas i drukarek fiskalnych starego typu na modele online.
uff ciesze sie bo mnie czeka obowiazkowa wymiana na online wiec fajnie ze mozna skorzystac ponownie z ulgi :)))