Krótka charakterystyka sprawdzarki cen
|Weryfikatory cen są urządzeniami o konkretnym zastosowaniu. Zazwyczaj wdraża się je w placówkach handlowych, które oferują swoim klientom różnorodne produkty. I jak sama nazwa wskazuje, sprawdzarki cen pozwalają na ustalenie, ile konsument będzie musiał zapłacić za konkretny element asortymentu. Czy weryfikatory da się wykorzystać do czegoś jeszcze? I jak zainstalować takie urządzenie w sklepie?
Funkcjonalność weryfikatorów dla firm
Działanie sprawdzarki cen jest bardzo proste do wytłumaczenia. Klient może podejść do takiego urządzenia i ustalić, ile będzie kosztował dany produkt. Zanim jednak uzyska taką informację, weryfikator musi odczytać kod kreskowy z towaru. I tutaj sprawa robi się już bardziej skomplikowana… Na rynku występują bowiem sprawdzarki, które mogą skanować zarówno kody jednowymiarowe, jak i 1D oraz 2D. Innymi słowy, poszczególne modele różnią się zakresem odczytywanych danych. A dla niektórych placówek handlowych będzie to miało duże znaczenie. Wśród kodów 2D znajdują się m.in. obiekty typu QR, które pojawią się współcześnie na wielu produktach. Jeżeli więc sklep wymaga wdrożenia bardziej zaawansowanej technologii, warto postawić na sprawdzarkę skanującą także dwuwymiarowe kody.
Przy okazji warto wspomnieć o tym, że ceny nie są jedynymi informacjami, jakie może emitować weryfikator. Niektóre modele zapewniają też wyświetlanie bardziej szczegółowych danych czy wręcz powiadomień dla klientów, w tym reklam. Można je więc wykorzystać jako narzędzie do komunikacji z osobami, które odwiedzają placówkę handlową. Ponadto, część sprawdzarek posiada już panele dotykowe lub oferuje dźwiękowe emitowanie informacji.
Jak widać, wszystko zależy od tego, jakiego urządzenia potrzebujemy. A współczesne weryfikatory będą w stanie spełnić wiele naszych oczekiwań.
Współpraca z resztą systemu
Weryfikatora cen nie wdraża się w sklepie po to, aby funkcjonował samodzielnie. Kwestia ta wydaje się dla większości z nas oczywista, jednak jest ona tak ważna, że warto ją omówić bardziej szczegółowo.
Sprawdzarka cen będzie zazwyczaj współpracowała z firmowym komputerem oraz oprogramowaniem do zarządzania sprzedażą. A do tego niezbędna jest m.in. obsługa odpowiednich interfejsów komunikacyjnych. W takim przypadku często najlepszym rozwiązaniem okazuje się weryfikator z portem sieciowym LAN. Złącze Ethernet zapewnia bowiem płynną wymianę danych z komputerem oraz sprawne nadzorowanie pracy sprawdzarki. Natomiast najbardziej zaawansowane modele są wyposażone w interfejs do komunikacji bezprzewodowej, np. Wi-Fi. Tutaj atutem sprawdzarki jest nie tylko sprawna współpracą z resztą systemu, ale też brak konieczności stosowania kabla transmisyjnego.
Zdecydowanie ciekawy rodzaj technologicznego usprawnienia transakcji, ale wg mnie skierowany do większych punktów handlowych, o szerszym asortymencie i sporym natężeniu ruchu.