Bezprzewodowy skaner kodów – jak wybrać takie urządzenie?

fiskalny-waw-pl-artykul-zebex

Skanery kodów kreskowych są urządzeniami, które można często spotkać w różnych punktach handlowo-usługowych, np. w sklepach spożywczych, odzieżowych, księgarniach czy też aptekach. Zazwyczaj widujemy wtedy jednak czytniki przewodowe, prezentacyjne lub wręcz wbudowane w ladę na stałe. A na rynku są również dostępne modele bezprzewodowe… Co warto wiedzieć o skanerach tego typu?

Praca w konkretnym zasięgu

Przy wyborze bezprzewodowego czytnika kodów kreskowych niezwykle istotny jest zasięg pracy (współpraca w standardzie Bluetooth). W zależności od modelu, może on wynosić kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 metrów, licząc od stacji komunikacyjnej. W największym skrócie, parametr ten powinien być dostosowany do miejsca, w którym urządzenie będzie stosowane. W przypadku rozległego magazynu, zasięg powinien być z pewnością nieco większy. Jeżeli natomiast czytnik będzie używany w mniejszych pomieszczeniach, wystarczający okaże się parametr na poziomie kilkunastu bądź kilkudziesięciu metrów.

Niewielkie wymiary i mała waga

Gabaryty są istotną kwestią nawet w odniesieniu do przewodowych i prezentacyjnych czytników. A co dopiero w przypadku bezprzewodowych urządzeń do pozyskiwania danych… Innymi słowy, mobilny skaner kodów kreskowych musi się wyróżniać niewielkimi wymiarami oraz małą wagą. Takie cechy fizyczne zagwarantują bowiem komfortowe wykonywanie obowiązków.

Osobnym zagadnieniem jest zaś jakość wykonania poszczególnych modeli. Warto wspomnieć zwłaszcza o tym, że wiele czytników bezprzewodowych jest odpornych na upadki z wysokości (określanej przez producenta). Dodatkowo, każdy skaner posiada konkretną szczelność konstrukcji, definiowaną za pomocą parametru IP.

Dlaczego jakość wykonania jest tak ważna? Przede wszystkim ze względu na fakt, że podczas pracy mobilnej urządzenie elektroniczne jest bardziej narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Zakres odczytu kodów kreskowych

Oprócz zasięgu pracy oraz cech fizycznych, przed zakupem konkretnego skanera bezprzewodowego na pewno trzeba sprawdzić zakres i sposób odczytywania kodów kreskowych. I nie chodzi tutaj jedynie o podział na 2 rodzaje kodów – jednowymiarowe oraz dwuwymiarowe. W codziennej pracy znaczenie może mieć szybkość i maksymalna odległość odczytu. Co więcej, niektóre modele pozwalają na pozyskiwanie danych bezpośrednio z ekranów LCD oraz zapamiętywanie danych zgromadzonych poza zasięgiem Bluetooth.

 

Właściwy wybór bezprzewodowego skanera zapewni nie tylko wygodne, ale także skuteczne odczytywanie kodów kreskowych. Rozwiązanie technologiczne tego typu sprawdzi się w szczególności w przedsiębiorstwach, które posiadają mniejsze lub większe magazyny. Jednak nie tylko… Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby korzystać z czytnika bezprzewodowego na stanowisku obsługi klientów, np. w sklepie.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiedz nam, że nie jesteś robotem: *