Książka serwisowa – co to takiego?

Kasa fiskalna Novitus Lupo

Jeśli chodzi o inne technologie, różnie nam się zdarza traktować dołączone do nich dokumenty. Ale kasa czy drukarka fiskalna nie należą do typowych urządzeń – wiążą się z nimi konkretne regulacje prawne. Dlatego też na znaczeniu zyskują elementy dołączone do zakupionego modelu. Tak jest właśnie w przypadku książki serwisowej.

Paszport dla urządzenia fiskalnego

Książka serwisowa zawiera szereg istotnych informacji na temat zakupionego przez nas urządzenia fiskalnego, jego producenta oraz firmy zajmującej się opieką serwisową. A zatem, w książce serwisowej znajdziemy m.in.:

  • nazwa i model kasy lub drukarki fiskalnej
  • numer fabryczny i unikatowy urządzenia rejestrującego sprzedaż
  • wpisy odnośnie wszystkich interwencji serwisu i przeprowadzonych przeglądów technicznych
  • adres firmy, która wykonała fiskalizację (często odpowiedzialnej później za serwis)
  • informacje i producencie naszego urządzenia fiskalnego
  • dane serwisanta podstawowego i rezerwowego

Jak przechowywać książkę serwisową?

Zgodnie z przepisami, książka serwisowa urządzenia fiskalnego musimy znajdować się w miejscu pracy, w którym urządzenie to zostało zainstalowane – przez cały okres jego użytkowania. Co więcej, sam dokument powinniśmy posiadać jeszcze przez okres 5 lat od momentu zaprzestania pracy przy użyciu danej kasy lub drukarki. Zarówno serwisant, jak i przedstawiciel organów skarbowych ma prawo wglądu do książki serwisowej w każdej chwili, celem ustalenia, czy wszystkie znajdujące się w niej wpisy są kompletne i prawidłowe. Wszystkie interwencje ze strony firmy opiekującej się naszym urządzeniem muszą też zakończyć się stosowną adnotacją.

Co zrobić, gdy dokument przepadnie?

W razie zniszczenia lub zgubienia książki serwisowej, należy niezwłocznie o tym poinformować Urząd Skarbowy oraz złożyć pisemną prośbę do producenta o wydanie duplikatu. Im szybciej tym lepiej – stwierdzenie braku dokumentu potrafi przynieść negatywne skutki – jak choćby konieczność zwrotu ulgi za zakup urządzenia fiskalnego czy brak zgody ze strony serwisu na dalsze konserwacje i naprawy.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiedz nam, że nie jesteś robotem: *