Wagi platformowe – czym się charakteryzują i gdzie się sprawdzą?

Waga elektroniczna to dziś nieodłączny element wielu rozwiązań systemowych. Większości z nas urządzenie tego typu kojarzy się ze stanowiskiem sprzedaży oraz wykonywaniem pomiarów masy produktów przy klientach. Niemniej, na rynku są również dostępne modele, które znajdą zastosowanie w zupełnie innych okolicznościach. Wagi platformowe, bo o nich mowa, to doskonała propozycja dla firm posiadających magazyny i oferujących towary o bardzo dużej masie – nawet do 300 kg! Sprawdźmy, czym konkretnie charakteryzują się te urządzenia.

fiskalny-waw-pl-artykul-waga

Wysokie zakresy ważenia

Praktyka pokazuje, że wagi platformowe sprawdzają się najlepiej podczas pracy w magazynie lub przy sprzedaży towarów o bardzo dużej masie. Głównie ze względu na fakt, że urządzenia te oferują wyjątkowo wysokie zakresy ważenia. Tym zresztą odróżniają się od wag kalkulacyjnych, prostych czy też etykietujących. Konkretne zakresy są oczywiście uzależnione od danego modelu. W jednym przypadku będzie to maksymalnie 150, w drugim nawet do 300 kg! Ponadto, wiele wag platformowych można pod tym względem dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa. Występują one bowiem w kilku wersjach, różniących się właśnie zakresami.

Solidna konstrukcja i obszerna szalka ważąca

Waga platformowa, aby bez problemu poradzić sobie podczas pracy z dużymi i ciężkimi obiektami, musi być odpowiednio przystosowana do intensywnej eksploatacji. W związku z tym, urządzenie tego typu posiada zazwyczaj obszerną szalkę ważąca, która jest wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, np. ze stali nierdzewnej. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku opisanych wcześniej zakresów, wiele modeli oferuje przedsiębiorcy wybór wymiarów platformy służącej do mierzenia masy towarów. Pozwala to na jeszcze skuteczniejsze dopasowanie gabarytów urządzenia do wielkości najcięższych elementów asortymentu.

Jeżeli specyfika naszego przedsiębiorstwa wymaga od urządzeń elektronicznych działania w ujemnych temperaturach, warto pomyśleć o wadze platformowej, która dzielnie zniesie takie wyzwanie. Ponadto, parametrem związanym z wytrzymałością jest IP, czyli stopień szczelności. Im wyższy, tym większa odporność na wnikanie cieczy, kurzu bądź pyłu.

Jak waga platformowa funkcjonuje w systemie?

Większość wag platformowych, które są dostępne na polskim rynku, nie posiada interfejsów komunikacyjnych. Co za tym idzie, urządzeń tego typu nie można bezpośrednio podłączyć do innych elementów rozwiązania systemowego wdrożonego w firmie. Wagi platformowe po prostu funkcjonują samodzielnie, lecz w niczym nie umniejsza to ich możliwości. Istnieją również wyjątki od tej reguły, m.in. Dibal DMI-610. Wspomniane urządzenie posiada standardowe złącze komunikacyjne RS-232, dzięki któremu możliwa jest współpraca chociażby z komputerem stacjonarnym, laptopem lub terminalem komputerowym.

Zasilanie urządzenia – sieciowe lub akumulatorowe

Jeżeli zdecydujemy się na wdrożenie wagi platformowej w naszym przedsiębiorstwie, w większości sytuacji będzie ona zasilania sieciowo. To standardowe rozwiązanie nie jest jednak jedynym możliwym. Cześć urządzeń zapewnia także wykonywanie obowiązków wtedy, gdy zabraknie zewnętrznego źródła energii, np. przez awarię prądu. W takich okolicznościach do kontynuowania pracy wykorzystywane jest zasilanie akumulatorowe. Długość działania wagi platformowej w ten sposób jest uzależniona od specyfiki konkretnego modelu. W jednym przypadku będzie to około 70 godzin, w innym – nawet do 100!

 

Waga platformowa raczej nie jest alternatywą dla urządzeń etykietujących, prostych lub kalkulacyjnych. Rozwiązanie technologiczne tego typu ma swoje określone zastosowanie – obsługę ciężkich elementów asortymentu. I jeżeli nasza działalność gospodarcza wymaga obecności urządzenia o takich możliwościach, waga platformowa z pewnością będzie korzystną inwestycją na lata.

Co ciekawe, popularne modele opisanego tutaj rodzaju urządzeń można również kupić online. Na tej stronie internetowej znajduje się oferta sklepu, który dostarcza nowoczesne wagi platformowe dla firm.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiedz nam, że nie jesteś robotem: *