Kasa fiskalna Online Ready – kto w Warszawie się na nią decyduje?

Elzab Mini E - kasa fiskalna gotowa na online

Urządzenia fiskalne, dostępne w stolicy, charakteryzują się zróżnicowanymi wariantami konstrukcyjnymi, parametrami użytkowymi czy dostępnymi funkcjonalnościami. Ale potrafią też odznaczać się czymś jeszcze, co jest potocznie nazywane „gotowością na online”. Określenie to ma związek ze zmianami, zapowiadanymi przez projekt nowego Rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju. Czym są kasy Online Ready? Co mogą one zaoferować współczesnemu przedsiębiorcy?

Kasy online, czyli nadchodzące zmiany w branży fiskalnej

Coraz częściej można przeczytać lub usłyszeć o projekcie Rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju w kwestii kryteriów oraz warunków technicznych, jakie mają spełniać urządzenia rejestrujące – podobnie jak o nowelizacji do ustawy o VAT. Pewne jest to, że obie te kwestie dotyczą m.in. jednego: zamiaru wdrożenia nowoczesnego systemu fiskalizacji, opierającego się na technologiach nowej generacji. Chodzi o kasy rejestrujące online.

Na czym ma polegać wspomniane rozwiązanie? W przyszłości kasy fiskalne będą komunikować się za pośrednictwem internetu z Centralnym Repozytorium Kas. Oznacza to, że dane o wszystkich zarejestrowanych transakcjach będą transmitowane tą drogą – automatycznie i regularnie – do serwerów Ministerstwa Finansów. Dzięki temu organy skarbowe zyskają jeszcze precyzyjniejsze narzędzie analityczne, pozwalające na śledzenie z większą skutecznością wszelkich nieprawidłowości, związanych z ewidencjonowaniem obrotu przez poszczególne firmy. To ma być kolejny krok w kierunku likwidacji tzw. szarej strefy. Ponadto, kasy online mają umożliwiać standardowo współpracę z terminalami płatniczymi oraz emitowanie paragonów dla klientów w formie elektronicznej (tzw. e-paragonów).

Online Ready, czyli „złoty środek”?

Wspomniane już Rozporządzenie ma wejść w życie z początkiem roku 2018. Nie oznacza to, że dokładnie z tą chwilą wszystkie przedsiębiorstwa mają już pracować na kasach fiskalnych online. Proces wdrażania nowych technologii sprzedaży może potrwać nawet do 2023 roku. Niemniej, ostatecznie (a w przypadku niektórych branż zdecydowanie wcześniej) wszystkie firmy będą musiały stosować urządzenia nowej generacji. W przypadku jednych będzie to oznaczało po prostu zakup odpowiedniego modelu, w przypadku innych – wymiana dotychczas użytkowanej kasy rejestrującej na online’ową.

Jednak, jak łatwo zauważyć, istnieje możliwość, że przedsiębiorca będzie musiał już zakupić urządzenie fiskalne – mimo świadomości zbliżających się regulacji prawnych i przyszłej konieczności wymiany technologii. Co zatem podatnik powinien zrobić w takiej sytuacji? Niektórzy producenci urządzeń fiskalnych wyszli przedsiębiorcom naprzeciw, tworząc dla takiej sytuacji kasy z certyfikatem Online Ready. Są to modele, które po wejściu wspomnianych regulacji prawnych zostaną zmodernizowane, dostosowane do nowych kryteriów i warunków technicznych.

Kasy fiskalne gotowe na online… w sklepie online!

Poza kwestią wyboru odpowiedniej kasy fiskalnej, także tej online’owej, warto sensownie zdecydować o miejscu, gdzie urządzenie zakupimy. W Warszawie znajdziemy bowiem niejednego dostawcę technologii sprzedaży. Najlepiej jednak udać się tam, gdzie zyskamy profesjonalne doradztwo, starannie wyselekcjonowane produkty oraz szeroką ofertę różnych rozwiązań dla firm. W ten sposób zadbamy o pewny i łatwiejszy zakup solidnego urządzenia, dostosowanego do potrzeb naszej firmy.

Zresztą, w podjęciu decyzji może nam pomóc sklep internetowy. Dlaczego? W przeciwieństwie do punktu handlowego, jest w stanie przedstawić nam pełną ofertę dealera, z dokładnym opisem wszystkich cech i parametrów poszczególnych modeli. Warto też wspomnieć o dodatkowych korzyściach, jak różne formy kontaktu z ekspertem czy nawet darmowa dostawa urządzenia. Dobrze jednak, jeśli kasa fiskalna dla działalności z warszawskiego Mokotowa również zostanie zakupiona na terenie stolicy. Wybierzmy zatem sklep internetowy, którego główna siedziba mieści się w obrębie Warszawy.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiedz nam, że nie jesteś robotem: *