Kasy fiskalne – jakie będą w kolejnych latach?
|Ostatnimi czasy nowe rozwiązania w kasach rejestrujących wynikały z naturalnego postępu technologicznego. Poszczególne modele uzyskiwały coraz wyższe parametry, coraz mniejsze gabaryty, coraz ciekawsze funkcje lub – oferowały coraz bardziej innowacyjne połączenia z innymi urządzeniami. Tym razem jednak zmiany w sposobie funkcjonowania wynikają z czegoś więcej, a mianowicie z nowych przepisów. O jakich regulacjach prawnych mowa? Czym będą kasy fiskalne online i co to oznacza dla polskich przedsiębiorców?
Nowy system fiskalizacji – nowe urządzenia rejestrujące
Coraz głośniej się mówi o zmianach, jakie mają spotkać branżę fiskalną. Być może, ze względu na stopniowe ich wprowadzanie, trudno nazwać je rewolucyjnymi. Jednak wszystko wskazuje na to, że stosunkowo niedługo będziemy mieli do czynienia z technologiami sprzedaży nowej generacji.
Zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju, które ma wejść w życie z początkiem stycznia 2018 roku, dojdzie do wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji. To zaś wymusi wdrożenie w polskich przedsiębiorstwach bardziej zaawansowanych urządzeń rejestrujących, spełniających kryteria i warunki techniczne, wynikające z planowanych zmian w przepisach.
Można zatem się spodziewać, że kasy fiskalne w 2019 roku wspomniane rozwiązania nieco już okrzepną. Co się pod nimi kryje? Wedle zapowiedzi, planowane jest zastosowanie systemu fiskalizacji online, który połączy drogą internetową wszystkie kasy rejestrujące z centralnym repozytorium. Innymi słowy, ogromne ilości ważnych informacji, dotyczących zrealizowanych transakcji i dokumentów, będą automatycznie przesyłane do głównych serwerów Ministerstwa Finansów. Ma to na celu jeszcze skuteczniejszą kontrolę działań polskich firm, ściągalność należnych podatków i walkę z szarą strefą (przy jednoczesnym obniżeniu kosztów administracyjnych).
Idąc tym tropem, prawdopodobnie w 2020 roku wiele przedsiębiorstw w naszym kraju będzie już korzystało z kas fiskalnych online (wszystko bowiem wskazuje na to, że urządzenia z ważną homologacją pozostaną w użyciu do czasu wygaśnięcia decyzji przyznanych przez Główny Urząd Miar). To także czas, kiedy – jak podpowiadają rezultaty prac nad Rozporządzeniem – powinny powoli znikać z rynku technologii sprzedaży kasy dwurolkowe (standardem archiwizacji kopii wystawionych paragonów stanie się forma elektroniczna tych dokumentów).
Co jeszcze nowego oprócz systemu online?
Stała łączność online’owych kas rejestrujących z serwerami Ministerstwa Finansów to nie jedyne technologiczne nowinki, jakie są uwzględniane w projekcie Rozporządzenia. Nowe urządzenia, dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu, mają w swych standardach zawierać opcję współpracy z terminalami do płatności kartą. Chodzi o zwiększenie popularności transakcji bezgotówkowych, które z jednej strony są tańsze w administrowaniu, z drugiej – łatwiejsze w nadzorowaniu przez organy skarbowe.
Dodatkowo, wszystkie kasy online będą wystawiać e-paragony. Oznacza to, że jeśli klient wyrazi taką chęć, poza tradycyjnym, papierowym wydrukiem, otrzyma również fiskalny dowód sprzedaży w wersji elektronicznej – przesłany na adres e-mail nabywcy, znacznie wygodniejszy w przechowywaniu, a przy tym nadal pozwalający ubiegać się o prawo do zwrotu bądź reklamacji.
Do chwili, kiedy tego typu urządzenia będą dostępne na rynku, pozostało jeszcze trochę czasu. Niemniej, przedsiębiorcy, którzy muszą akurat zaopatrzyć się w odpowiednią technologię, już mogą brać poprawkę na nadchodzące regulacje prawne. Wystarczy, że zakupią kasy fiskalne opatrzone certyfikatem Online Ready. Są to urządzenia, które, wedle zapewnień producentów, zostaną w przyszłości zmodernizowane tak, by spełniały wymogi, wynikające z nowych przepisów.
zastanawiam się, kiedy tak naprawdę dojdzie do wymiany urządzeń na kasy online w polskich przedsiębiorstwach, na dużą skalę. jak sądzicie?