Regulacje prawne i homologacje – kasy online dostępne już niebawem!
|Regulacje zawarte w nowelizacji ustawy o podatku VAT wejdą w życie razem z 1 maja 2019 roku. Fakt ten ostatecznie potwierdza rozpoczęcie procesu wdrażania nowego systemu fiskalizacji oraz pojawienie się kas fiskalnych online. Znane są już też pierwsze urządzenia rejestrujące tergo typu, które będą wkrótce wykorzystywane w ramach nadchodzącego rozwiązania teleinformatycznego. Warto więc dowiedzieć się, które to modele oraz od kiedy należy ich używać.
Terminy, branże i refundacje – garść ważnych informacji
Przywołane regulacje prawne zawierają szereg kluczowych wiadomości, związanych z nowym systemem fiskalizacji oraz kasami rejestrującymi online. Zacznijmy jednak od tego, kogo one dotyczą w pierwszej kolejności. Cały proces wdrażania tego systemu – rozciągnięty w czasie i postępujący fazowo – nie zakłada bowiem nagłego, obowiązkowego zaopatrzenia się w kasy fiskalne online u wszystkich przedsiębiorców. Niemniej, we wspomnianym wcześniej akcie prawnym zostały wyszczególnione branże objęte koniecznością szybszego rozpoczęcia ewidencji obrotu z udziałem tych urządzeń. Zatem od kiedy i jakie grupy zawodowe muszą rejestrować sprzedaż towarów lub usług przy użyciu kas online’owych? Regulacje prawne wskazują tu przede wszystkim 3 terminy:
- 1 stycznia 2020 – przedsiębiorcy zajmujący się wymianą opon i sprzedażą paliw oraz świadczące szeroko rozumiane usługi w zakresie tzw. mechaniki pojazdowej.
- 1 lipca 2020 – firmy oferujące usługi hotelarskie bądź gastronomiczne (także sezonowo), a także te zajmujące się sprzedażą węgla.
- 1 stycznia 2021 – działalności świadczące usługi budowlane, medyczne (a także dentystyczne), prawnicze, kosmetyczne i fryzjerskie.
Oczywiście, refundacja części kwoty wydanej na zakup pierwszych urządzeń rejestrujących, nadal pozostaje (w dotychczas znanym kształcie: maksymalnie 90%, jednak nie więcej niż 700 zł). Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy jedynie modeli online i jak na razie sytuacji konieczności nabycia tego typu technologii (czyli takich, jak te wypunktowane wyżej). Z drugiej strony ustawowa ulga obejmuje zarówno przypadki zakupu kas online, jak i wymiany starych modeli na nowe.
Jakich kas fiskalnych online należy się spodziewać?
Nie tylko regulacje prawne pozostawały w toku prac od dłuższego czasu. Również producenci technologii sprzedaży intensywnie działali w kierunku przygotowania urządzeń rejestrujących nowego typu. Do wiadomości przedsiębiorców dociera coraz więcej informacji na temat pierwszych modeli, które otrzymały już obowiązkowe homologacje od Głównego Urzędu Miar. Wśród takich urządzeń znalazły się rozwiązania od popularnych firm. Zarówno już znane, jednak w odmienionej wersji – np. Elzab K10, Novitus Nano Online czy Posnet Bingo Online – jak i praktycznie nowe, np. Farex Pro 300 i Farex Pro 600. Można się również spodziewać innych kas fiskalnych w takim wydaniu, jak Fawag Lite Online, Posnet Ergo Online oraz kolejnych. Wszystkie te urządzenia zapewnią stałą komunikację z Centralnym Repozytorium Kas (niekiedy w kilku standardach: za pośrednictwem np. interfejsu Ethernet – LAN, rozwiązania typu WiFi bądź Bluetooth czy modemu GSM 3G/LTE), współpracę z terminalami płatniczymi, a czasem też dodatkowe korzyści (jak choćby większa baza towarowa, niż dotychczas).
Czyli teoretycznie nie ma obowiązku zaopatrywania się w kasę online (poza wyszczególnionymi branżami), ale jednak wiadomo, że to jedyna droga, skoro chciałoby się skorzystać z ulgi (zakładam, że każdy by chciał). Z drugiej strony…skoro i tak wszystkie zmiany zmierzają w tym kierunku, to chyba nie opłaca się zbytnio już inwestować w modele nie-online…